canny
01 اسفند 1401 - 18:19

شمار قربانیان زلزله ترکیه به ۴۱۱۵۶ نفر رسید

مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه اعلام کرد که شمار جان باختگان زلزله اخیر در این کشور به ۴۱ هزار و ۱۵۶ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، مدیریت مرکز حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) دقایقی پیش در گزارشی اعلام کرد: شمار کل جانباختگان زلزله در ترکیه تا اکنون به ۴۱ هزار و ۱۵۶ نفر رسیده است.

از سوی دیگر، «یونس سزر» رئیس مرکز حوادث اضطراری ترکیه «آفاد» در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که آخرین آمار قربانیان زلزله در ۱۱ استان جنوب شرق این کشور (قهرمان‌ ماراش، غازی‌ انتپ، شانلی‌ اورفا، دیاربکر، آدانا، آدی‌ یامان، عثمانیه، حاتای، کیلیس، مالاتیا و الازیغ) به ۴۱ هزار و ۱۵۶ نفر افزایش یافته است.

رئیس مرکز حوادث اضطراری ترکیه در ادامه با بیان اینکه آواربرداری در ۲۰ هزار و ۸۷۰ ساختمان شروع وعملیات جستجو و نجات غیر از استان حاتای پایان یافته افزود: ۳۵ هزار و ۲۵۰ پرسنل از داخل و خارج از کشور در عملیات جستجو و نجات شرکت کردند و از این تعداد هم اکنون ۱۹ هزار و ۴۳۶ تن به کار خود ادامه می دهند.

وی با بیان اینکه گروه ها و سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی نیز برای کمک به زلزله‌ زدگان در منطقه حضور دارند، اضافه کرد: در مجموع ۲۷۱ هزار پرسنل مختلف در امدادرسانی بین‌ المللی مشارکت دارند.

به گفته این مقام ترکیه، بخش بزرگی از موجودی تجهیزات ساختمانی ترکیه در منطقه زلزله‌ زده حضور دارند و هم اکنون ۱۵ هزار و ۲۵۰ انواع تجهیزات ساختمانی به کار خود ادامه می‌ دهند.

«یونس سزر» با بیان اینکه هواپیماها نیز در کارهای کمک‌ های بشردوستانه و اعزام تیم‌ های جستجو و نجات استفاده می‌ شوند، افزود: ۷۸ هواپیما و ۱۱۶ بالگرد نیز در کمک‌ رسانی فعال هستند.

گفتنی است روز دوشنبه ۶ فوریه دو زلزله‌ به بزرگی ۷.۷ و ۷.۶ ریشتر یازده استان ترکیه را به مرکزیت شهرستان‌های پازارجیک و البستان در استان قهرمان‌ماراش لرزاند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1046536